Верници из Салзбурга у посети Светој Земљи

Верници храма Покрова Пресвете Богородице у Салзбургу, предвођени својим парохијским свештеником протојерејем-ставрофором Драганом Ерићем, имали су ту срећу да уз благослов свог надлежног Епископа аустријско-швајцарског Андреја, отпутују на поклоњење највећим хришћанским светињама на тлу Палестине и Израела.

За непуних осам дана, колико је трајало ово поклоничко путовање – од 13. до 20. септембра 2023. године, верници су обишли најважнија места из земаљског живота Спаситеља: од светог града Јерусалима у срцу Јудеје, па све до Галилеје на северу. На велику радост поклоника, групи се прикључио и Преосвећени Епископ моравички Антоније, викар Патријарха српског и старешина Подворја Српске православне цркве у Москви, који је са верницима био скоро до краја њиховог путовања.

Након ноћног лета и краћег предаха у хотелу у граду Богорођења – Витлејему, већ првог дана боравка на тлу Свете Земље, у четвртак 14. септембра, поклоници су се упутили у свети град Јерусалим, у здање Јерусалимске Патријаршије, на пријем код Његове Светости Патријарха јерусалимског и све Палестине Теофила. По поздравној речи Његове Светости, у којој је указао на важност поклоњења највећим светињама и похођења извору хришћанске духовности, сви верници су, предвођени својим свештеником, пришли на благослов код Патријарха. Како се у непосредној близини Патријаршије налази и чувени манастир Светих Архангела, који је некада припадао Српској православној цркви, обављена је и краћа посета овом месту и упознавање са богатом историјом везаном за вишевековно присуство Срба на тлу Свете Земље. Ходећи уским улицама старог града Јерусалима, поклоници су посетили јерусалимску гору Сион са две важне светиње: Салу Тајне вечере (Сионску горњицу) и базилику на месту Успења Пресвете Богородице. Прочитавши Свето Јеванђеље и отпојавши тропар, верници су се спустили на оближњи „Зид плача“, једини видљиви остатак Јерусалимског храма. И ту су имали прилику да се подсете на најважније моменте из живота и проповеди Господа Исуса Христа, везаних за поменути храм. Прошавши остатке Давидовог града, верници су пешке сишли у подножје Маслинске горе, у древну Гетсиманију. Како је дан већ измицао, остало је довољно времена за посету две важне светиње: Храма Гроба Пресвете Богородице и манастира Светог Великомученика и Архиђакона Стефана. Захваљујући љубазности оца Прохора, сабрата гетсиманског братства и по пореклу православног Србина, верници из Салзбурга су се поклонили Гробу Пресвете Богородице и чудотворној икони Јерусалимске Пресвете Богородице. Након поклоњења месту страдања Светог Стефана, кренуло се пут Витлејема на заслужени одмор пред сутрашњу Свету Литургију.

Наредног дана, у петак 15. септембра, у раним јутарњим часовима је служена Света Литургија у Пећини Христовог Рођења, где је саслуживао и отац Драган. Традиционално, богослужење се одвијало на више језика, међу којима су и грчки и арапски језик. Поклоници су имали прилику да приступе Светом Причешћу. Затим је уследио обилазак величанствене базилике Христовог Рођења, као и оближње Пећине младенаца. Као и претходног дана, и овај пут се кренуло пут светог града Јерусалима и Храма Христовог Васкрсења. У комплексу Храма Гроба Господњег, ушли су у Кувуклију (Гроб Господњи), након чега су се поклонили и Плочи помазања. Према програму, отпутовало се до оближње Маслинске горе у посету руском Вазнесенском манастиру, капели Обретења главе Светог Јована Крститеља, месту Христовог Вазнесења и предивном видиковцу. Упознавши се са историјатом старог града Јерусалима са чувене панораме на Маслинској гори, верници су се још једном спустили у Гетсиманију, како би обишли руски манастир Свете Марије Магдалине и Базилику агоније. Нашавши се у простору некадашње Бање Витезде, отпочели су са хођењем Крсним путем, који је од Медресе Омарија (подигнуте на месту тврђаве Антоније), водио улицама старог града, све до Храма Христовог Васкрсења. На свакој од девет „станица“ које се налазе под отвореним небом, подсетили су се тренутака Спаситељевих страдања, обревши се поново под сводовима Храма Гроба Господњег. Испуњени молитвеним утисцима, поклоници су се вратили на конак у град Витлејем.

Субота, 16. септембра, била је одређена са одлазак у Јудејску пустињу. Минибусевима верници су допутовали до чувене лавре Светог Саве Освећеног, која је по много чему повезана са нашим Светим Савом и монасима српског рода. Према благослову, мушки део је ушао у манастир, док су жене имале прилику да целивају део моштију које им је дежурни монах изнео на поклоњење. Након обиласка манастира, уследила је посета лаври Преподобног Теодосија Великог и пећини у којој су заноћили мудраци са истока након поклоњења Богомладенцу Христу. У пећини се налазе и многа гробна места великих палестинских пустиножитеља. На путу за Јерусалим, свратили су у Ел Лазарију (Витанију), како би се поклонили гробници Светог Лазара Четвородневног. Уз појање тропара, поклоници су се спуштали у гроб, који се данас налази у поседу муслимана. Пред крај дана, још једном је обављена посета граду Јерусалиму – његовом новом делу, где су смештене две хришћанске светиње: манастир Часног Крста, где је никло и расло дрво од кога је начињен Часни Крст и руски манастир Горња, родно место Светог Јована Крститеља. Управо ту се чува камен са којег је Свети Јован Крститељ изговорио своју прву проповед међу људима. Ранији одлазак у хотел је подразумевао одмор пред ноћну Свету Литургију у Гробу Господњем.

У суботу на недељу (16-17. септембра), верници су отпутовали у Јерусалим, како би узели учешће у служењу Свете Архијерејске Литургије, којом је у Храму Гроба Господњег началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит санкт-петербургшки и ладошки Варсонуфије уз саслужење Архиепископа гераског Теофана (Јерусалимска Патријаршија) и Епископа моравичког Антонија, старешине Подворја СПЦ у Москви. На Литургији је саслуживао и отац Драган, духовник групе. Непосредно пред почетак Свете Литургије, верници су се у миру и тишини поклонили Голготи – месту Христовог Распећа на Крсту. Пошто су се причестили Светим Христовим Тајнама, пошли су пут Витлејема на конак. Након каснијег устајања, поклоници су се упутили на свету реку Јордан, на место прелаза – Витавару, које се поштује као оригинално место Христовог Крштења. Ту су имали прилику да уђу у воде Јордана и да приме благослов свештене реке. Отац Драган је сваког погружавао по три пута, у име Оца, и Сина и Светога Духа. Следећа дестинација био је чувени град Јерихон и манастир на Гори Кушања, до којег се стиже жичаром. Након одмора и ручка на видиковцу изнад града, уследила је посета Мртвом мору и манастиру Преподобног Герасима Јорданског. У пећини, где је по предању заноћила Света Породица на свом бекству у Египат, данас се налази икона Пресвете Богородице Млекопитатељнице. У смирај дана, уз појање духовне песме Светог Владике Николаја: Слепи Вартимеј, поклоници су пошли натраг у свој хотел у Витлејему.

У понедељак 18. септембра, након одјављивања из хотела у Витлејему, а непосредно пред одлазак на север у град Тиверију, још једном се отпишло у град Јерусалим. Разлог је било хођење Страдалним путем – овај пут са великим крстом, који су верници из групе приложили за храм Покрова Пресвете Богородице у Салзбургу. Уз појање тропара: Кресту Твојему, ходили су „станицама“ Христовог страдалног пута. Посетили су и Преторију (Христову тамницу), Праг судњих врата (Александровско подворје), освештавши крст на Плочи помазања и на Голготи. Пут то Галилеје, водио је преко града Лода (Лиде), тако да су верници имали прилику да посете манастир Светог Великомученика Георгија и да се поклоне свечевој гробници. Следећи град кроз који су прошли био је Назарет. У њему су посетили Благовештенски храм у којем се одиграле „прото-благовести“, тј. прво јављање Светог Архангела Гаврила Пресветој Богородици. Под сводовима храма и дан данас извире вода на чијем извору се збио овај догађај. У вечерњим часовима, група је стигла у град Тиверију на обалама Галилејског језера, где су се сместили у хотел на конак. У конференц-сали хотела, обављено је свечано уручивање хаџијских грамата. Грамате је поклоницима уручио Преосвећени владика Антонија, који се том приликом опростио од групе, будући да је ујутру морао да отпутује назад у Москву.

Последњег дана свог боравка у Светој Земљи, у уторак 19. септембра, поклоници су отпутовали у Кану Галилејску. На месту где се некада налазио дом Симона Кананита, у којој је на свадби Христос започео своју славу чудом претварања воде у вино, прочитано је Свето Јеванђеље које говори о том чудесном догађају. Након обиласка манастира Светог Великомученика Георгија, верници су се упутили у правцу Тавора. Минибусевима стигли су до његових врхова, где су посетили православни манастир Светог Пророка Илије са храмом Христовог Преображења. Вративши се на обале Галилејског језера, посетили су и Табху где је Христос учинио чудо умножења хлебова и риба. Данас се ту налази базилика украшена подним мозаицима високе уметничке вредности и лепоте. У оближњем хотелу, на ископинама древног града Магдале, ходочасници су имали прилику да обедују рибу Светог Петра (врста Тилапија), која се традиционално служи свим посетиоцима Свете Земље. Након ручка, настављено је са обиласком светиња на обалама Галилејског језера: горе Блаженства и православног манастира Дванаесторице Апостола у Капернауму. Из оближње луке, верници су испловили на једночасовну вожњу бродом, уз читање Светог Јеванђеља о стишавању буре на Галилејском језеру. Пред сам смирај дана, посетили су и руски манастир Свете Марије Магдалине, где су имали прилику да се окупају у лековитим изворима са термалном водом. Препуни утисака, вратили су се на конак у хотел у Тиверији, како би у раним јутарњим часовима пошли пут међународног аеродрома у Тел Авиву, одакле су полетели за Истанбул и даље натраг у Салзбург.

Поклоничко путовање верника из Салзбурга је организовано од сране поклоничке агенције „Пут Вере“ из Москве, која послује под благословом Епископа моравичког Антонија, старешине Подворја СПЦ у Москви.

Протојереј-ставрофор Драган Ерић

 

Translate »